Depremin Çocuklar Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Türkiye’yi yasa boğan Asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem sadece 10 ilimizi değil ülkemizi derinden etkilemiştir.Bilimsel aşama gereği henüz kontrol edilemeyen bir olgu olan deprem, fiziksel ve psikolojik olarak etkilemektedir.Yaşanan felaketin olaylara anlam veremeyen hislerini ifade etmekte zorlanan, yakınlarını kaybeden çocukların psikolojileri için travma sonrası stres bozukluğunu tedavi etmek için büyük çabalar gerekmektedir.


Travmatik bir yaşam olayı olan deprem çocuklar üzerinde sarsıcı etkiler bırakmakta.Depremden dolayı oluşan travma çocukluk döneminde rastlanan diğer streslerden farklıdır.Bu travmalar aniden olmakta.Özellikle çocuğunuz deprem hakkında bir bilgiye sahip değilse ve deprem anında ne yapması gerektiğini bilmiyor ise bu etkiler kalıcı olabilmektedir.En önemli olayı da çocuklarda çaresizlik hissi yaşatmaktadır. Anne ve babaların yaşanan afette verdiği tepkiler çocuğun vereceği reaksiyonlarda önemli rol oynamakta.Deprem sonrasında çocuğunuzun kendisini güvende hissetmesi için burada ebeveynlere önemli görevler düşmektedir. Değerli ebeveynler sizlere depremin çocuklar üzerindeki etkilerini bununla nasıl başa çıkılması gerektiği hakkında bilgi vereceğim.


Bilmelisiniz ki travmalar en çok, henüz daha okul çağına gelmemiş okul öncesi çocukları etkilemektedir.Çünkü olayları anlamakta zorluk çekmekte ve duygularını ifade etmede zorlanmakta.Bundan dolayı duygularını ifade edemedikleri için en çok onlar etkilenmektedirler.Depremi yaşayan çocuğunuzun beden ve ruh sağlığın korunması için ona doğru bilgiyi ve güveni vermelisiniz.

Çocuklara depremin ne olduğu nasıl anlatılmalıdır ?


-Çocuklarınızı deprem konuşmalarından, haberlerden ve görüntülerden uzak tutmanız gerekir bunun yerine çocuğun yaşına uygun açık ve net doğru bilgiler vermelisiniz. Eğer ki okul çağında ise çocuğunuza, depremi kabaca yani yer kabuğunda nasıl bir değişiklik olduğu bu değişikliğin aslında dünyada sık yaşandığı, hangi ülkelerde görüldüğü bizim yaşadığımız ülkede daha önceden de olduğu ve neler yapıldığını anlatabilirsiniz.Çocuklara depremden korumanın yöntemlerini anlatın:


- Evinizin içinde ve dışında işaretli alanlar belirleyin ve bu alanları çocuğunuza detaylı ve açıklayıcı bilgi verin.
- Çocuğunuza evin ilk yardım malzemelerinin nerede olduğunu ve nasıl kullanması gerektiği hakkında bilgi verin.
-Depremin nasıl hissettirildiğini göstermek için deprem simülasyonları yapın.
-Çocuğunuza deprem anında ne yapması konusunda plan yapın ve uygulayın.


Çocuğunuz sürekli depremle ilgili soru mu soruyor?


Bu durumda anne ve baba her şeyi rapor halinde çocuğa aktarmamalıdır. Mutlaka çocukların beden dilini iyi değerlendirmek lazım. Çocuğunuza “ merak ettiğin şeyler olabilir , bu konuyla ilgili sormak istediğin soru var mı? Bu konuyla ilgili sen ne biliyorsun? “ gibi sorular sorarak meraklarını giderebilirsiniz ve kendilerine ifade etmelerinde yardımcı olursunuz. Bu dönemde çocuklarda çok soru sorma ve aynı soruyu tekrar tekrar sordukları görülebilmektedir. Çocuğunuzun bu davranışındaki amacı depremi her detayıyla bilmektir.

Peki deprem bölgesinde bulunan çocuklar ?


Doğal afeti yaşan yani deprem bölgesindeki çocuklar için bu durum daha zor. Çünkü göçük altında kalmış bir yakını var ise ya da o korkuya maruz kalınmışsa ona bu durumu açıklamak ve sağlıklı
düşünmesi beklemek çok daha zor.Bu durumda yapılması gereken ve en sağlıklısı bir uzman tarafından destek almak daha doğru olacaktır.


Aile ve yakın kayıplarında çocuğun da yas süreci göz önünde bulundurulmalıdır. Yaşanan bir acı varsa o acı paylaşılmalı fakat çocuğun anlayabileceği düzeyde olmalıdır. Olay ilk andan itibaren çocuğa anlatılmalı ve saklanmamalıdır. Burada en önemlisi sakin kalmanız ve sakin ortamda anlatmanız.

Deprem sonrası görülebilecekler;


-Deprem sonrasında çocuklar duygularını ifade etmekte zorlanıyorsa, ortam ve kişiler yok ise bastırma mekanizması (repression) devreye girecektir.Fakat kısa zamanda sorun yokmuş gibi görünsede , fark edilmeyen bu mekanizma uzun zaman sonra sorunların ve problemlerin kaynağı olacak ve mutlaka bir gün şiddetli bir problem olarak çıkacaktır. Gerileme mekanizması çocuğun var
olduğu gelişim döneminden daha önceki gelişim dönemlerine ait bazı davranışları yeniden ortaya çıkacaktır.
Örneğin, bebeksi konuşma, sürekli ağlama, aşırı ilgi ve bebeksi davranışlar, öfke nöbetleri, altını ıslatma gibi davranışlardır. Gerileme mekanizması ile çocuklar anne ve babalarının korumasını daha fazla elde etmek istemektedirler. Çocukların buradaki amacı “beni küçükken nasıl koruyordunuz, şimdi aynı şekilde koruyun, bakın bana yine küçüldüm, eskiden olduğu gibi korumanıza ihtiyacım var.” Gerileme mekanizmasından dolayı ortaya çıkan bu davranışların da asıl sebebi , güvende olma ve güvende hissetmektir.. Bu mekanizma, özellikle okul öncesi çocuklarda daha sık görülebilir.Afet bölgesinde yaşantı geçirmiş bir çocuk ihtiyaçlarının nereden ve nasıl geleceği konusunda endişe duymaz fakat kaybettiği bir oyuncağı için büyük endişe yaşabilir.Bilinmelidir ki her çocuk afet yaşantısına farklı tepkiler gösterebilmekte.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Seda Durmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfagaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfagaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfagaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfagaste değil haberi geçen ajanstır.Anket Şanlıurfa Milletvekillerinin 3 aylık performansını nasıl buluyorsunuz?
Tüm anketler