Urfa’daki Ölüm Yolu TBMM Gündeminde!

Neredeyse her gün kazaların meydana geldiği Şanlıurfa- Suruç yolu TBMM gündemine taşındı. Konuyu gündeme getiren ise Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan oldu.

Neredeyse her gün kazaların meydana geldiği Şanlıurfa- Suruç yolu TBMM gündemine taşındı. Konuyu gündeme getiren ise Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan oldu.


Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan,
Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun cevaplandırması istediği ile soru önergesini hazırlayarak 
Birecik-Suruç-Şanlıurfa karayolunu TBMM 'ye taşıdı. 

Vekil Ayan, Ölüm yolunda
meydana gelen kazaları ve proje ihalesi yapılmasına rağmen çalışmaların neden hala yapılmadığını Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na sordu.


DEM Parti Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan,
soru önergesinde şu ifadeleri kullandı.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Bakanı Abdulkadir URALOĞLU tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 29.04.2024

Dilan KUNT AYAN
Şanlıurfa Milletvekili

Kamuoyunda “Suruç Ölüm Yolu” olarak bilinen, Birecik-Suruç-Şanlıurfa D-400 yolunun tek şerit olması yüzünden Şanlıurfa-Suruç arasındaki 40 kilometrelik yolda her yıl onlarca kaza yaşanmakta, can kayıpları ve maddi hasarlar oluşmaktadır. Yıllardır halkın ve yetkililerin çağrılarına rağmen yapılmayan “Suruç Ölüm Yolu”nda defalarca çalışmalar başlatılmış, tamamlanmadan yarı bırakılmıştır. 2022 yılında ihalesi yapılan duble yol yapımı projesine Karayolları Genel Müdürlüğü 2024 yılı bütçesinden 4 milyon TL ödenek ayrılmış, projenin toplam maliyetinin 1 milyar 585 milyon 115 bin 601 TL olduğu açıklanmıştır. Projenin bitiş tarihinin 14.12.2025 olduğu kamuoyuyla paylaşılmış, 2024 yılı Mart ayının ilk haftasında Şanlıurfa çıkışında yol yapımına başlandığı duyurulmuştur. Fakat sadece birkaç gün çalışan iş makinelerinin yeniden durduğu, yüklenici firmanın ödenek yetersizliği yüzünden yol yapımına ara verdiği tarafımıza iletilmiştir. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte trafik kazalarının da daha yoğun yaşandığı bu yolda bir an önce çalışmaların yapılması ve halk sağlığının tehlikeye atılmaması için her gün onlarca şikayet tarafımıza iletilmekte, neden ödenek ayrılmadığı soruları halk arasında yoğun olarak dile getirilmektedir.
Bu bağlamda;
Her yıl yüzlerce kazaya, can ve mal kaybına sebep olan “Suruç Ölüm Yolu”nun teşkil ettiği tehlike ve ısrarla yolun yapılmaması sorunu Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?
Son on yılda “Suruç Ölüm Yolu”nda kaç kaza yaşanmştır? Bu kazalarda kaç kişi yaşamını yitirmiştir? Oluşan maddi hasarlara dair Bakanlığınızca hazırlanan bir rapor var mıdır? Varsa sonuçları nelerdir?
“Suruç Ölüm Yolu”nun proje ihalesi 2022 yılında yapılmasına rağmen neden hala çalışmalara başlanmamıştır?
2024 Mart ayında projeye başlandığı duyurulan yolun çalışmaları neden durdurulmuştur? Ödenek ayrılmadığı iddiaları doğru mudur? Ödenek ayrılmama gerekçesi nedir?
“Suruç Ölüm Yolu” projesine yaşanan kazaların aciliyeti göz önünde bulundurularak bir an önce başlanacak mıdır?

30 Nis 2024 - 12:45 Şanliurfa/ Şanliurfa- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfagaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfagaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfagaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfagaste değil haberi geçen ajanstır.