Osmanlı Torunu Olmak (7)

Geçen altı haftada dizi şeklinde yayımladığımız yazımızda yaptığımız açıklamalar ışığında vardığımız sonuç şudur ki; Osmanlı Türklükle ilişkisini kesmiş, Türk ve Türklük karşıtı bir politika izleyerek Türkleri aşağılamış, hor görmüş, üvey evlat muamelesinin de ötesinde büsbütün dışlamıştır.

-Geçen haftadan devam-

Geçen altı haftada dizi şeklinde yayımladığımız yazımızda yaptığımız açıklamalar ışığında vardığımız sonuç şudur ki; Osmanlı Türklükle ilişkisini kesmiş, Türk ve Türklük karşıtı bir politika izleyerek Türkleri aşağılamış, hor görmüş, üvey evlat muamelesinin de ötesinde büsbütün dışlamıştır.

Bundan sonra bize düşen görev ne olmalıdır?

Öncelikle Atatürk’ü iyi anlamalıyız. Atatürk, Osmanlı döneminde aşağılanan, horlanan, “etrak-ı bi idrak” (akılsız Türk) denilen Türk’ün incinmiş gururunu kurtarmıştır. “Ne mutlu Türküm diyene”, “Bir Türk dünyaya bedeldir” sözleri boşuna söylenmemiştir. Türk’ü övmesi ve yüceltmesi geçmişte Türk’ü horlayan zihniyetle hesaplaşmadır.

Kurtuluş Savaşında imkansızı başararak bir destan yazan Türk milletinin kahramanlık gururunu taşımasını ve bunu gelecek nesillere aktarılmasını isteyen Atatürk 1 Mart 1922 de meclisi açarken yaptığı konuşmada şöyle der;

“Türk çocuklarına görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun en evvel ve her şeyden evvel milli benliğine düşman unsurlarla mücadele lüzumu öğretilmelidir.”

Bir başka ifadeyle Türk milletinin tarihte ebediyen yaşaması için geleceğimizin teminatı olan gençliğin milli ve manevi değerlerine bağlı, Türklük gurur ve şuuru, İslam ahlak ve fazileti doğrultusunda yetişmesini, Türk’e ve Türklüğe zararlı olan her türlü yabancı akımlarla mücadele etmesi ve bu minval üzere yetişmesini istemiştir.

Bugün “Osmanlı torunuyum” diyenlere dikkat ediniz.

İstiklal Marşımız ırkçılık diye nitelenirken sesleri çıkmaz
Okullarda “andımız” kaldırılırken sesleri çıkmaz
“Ne mutlu Türküm diyene” yazıları silinirken sesleri çıkmaz
Cumhuriyet değerleri yok edilirken sesleri çıkmaz
Anayasadan Türk kelimesi çıkarılmaya çalışılırken sesleri çıkmaz
Türkiye adı bile değiştirilmek istenirken yine sesleri çıkmaz.
Ama konu Osmanlı olunca hepsi arslan kesilir, “Osmanlı torunuyum” derler.

İşte yukarıda Osmanlıyı dar çerçevede bile olsa kısaca anlatmaya çalıştık. Kendilerini “Türk” görmeyen, Türklüğü kabul etmeyen bir aileye “ata” gözüyle bakamayacağımız gibi onların torunu olmayı da kabul edemeyiz.

Bazıları Osmanlı torunu olmayı kabul edebilir. Onlara bir şey demiyoruz. Kendilerine mübarek olsun. Biz Atatürk’ün izindeyiz. Atatürk, Türk gençliğine güvenmiştir. Vasiyeti Türk gençliğinedir. O gençlik ki günü geldiğinde görevini yapmasını da bilir, muhtaç olduğu kudretin damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu da bilir.

19 Nis 2024 - 09:16 Şanliurfa/ Şanliurfa- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfagaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfagaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfagaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfagaste değil haberi geçen ajanstır.