Osmanlı Torunu Olmak (6)

Osmanlı Torunu Olmak (6) -Geçen haftadan devam- Türkçülük karşıtı bir politika izleyen, hemen her fırsatta Türkleri aşağılamaktan geri kalmayan, dev...

Osmanlı Torunu Olmak (6)

-Geçen haftadan devam-

Türkçülük karşıtı bir politika izleyen, hemen her fırsatta Türkleri aşağılamaktan geri kalmayan, devletin üst kademelerine Ermeni ve Rumları doldurarak Türkleri dışlayan Sultan Vahdettin, yine Kahire’de yayınlanan 16 Nisan 1923 tarih ve 14024 sayılı nüshasındaki bildirisinde itiraf edercesine diyor ki;

“Ceddim Osman gazi’den Selim-i Evvel’e kadar Devlet-i Osmaniyye namıyla Türk saltanatı var idi, Selim-i Evvel’den sonra ise bu saltanat hilafetin inzimamıyla (eklenmesiyle) Saltanat-ı Muhammediyye haline geçmişti.”

Açıkça itiraf edildiği üzere demek isteniyor ki; “1299 yılında Osman bey tarafından kurulan ve Yavuz Sultan Selim’e kadar olan dönem Türk İmparatorluğu idi. Ancak 1517 yılında Halifeliğin alınmasından sonra Osmanlı Devleti Araplaşmış ümmetçilik ön planda tutularak Saltanat-ı Muhammediye olmuştur.

Aslında Osmanlı dönemi tarafsız ve objektif şekilde incelense zaten Yavuz Sultan Selim sonrası yönetimin Türklerle barışık olmadığı, Türklerin her dönem aşağılandığı, ezildiği, yapılan baskılarla hep sindirildiği görülecektir.

En basit kanıt olarak dönemin ozanlarının adaletsizliğe baş kaldırışını, direnişini gösterebiliriz. Mesela Pir Sultan Abdal boşuna haykırmadı;

“Kadılar müftüler fetva yazarsa
İşte kement işte boynum asarsa
İşte hançer işte başım keserse
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan”

Yine Dadaloğlu “ Ferman padişahınsa dağlar bizimdir” deyişi bir isyanın sesidir.

Konuyu dağıtmadan toparlayacak olursak,

Yaptığımız açıklamalar ışığında Ermeni, Yahudi, Sırp, Rus, İngiliz kadınlarından doğan karman çorban olmuş bir hanedan bizim ecdadımız olamaz. Zaten Türklükle ilgi ve alakalarının kalmadığını Sultan Vahdettin bizzat itiraf etmekte.

Osmanlı yönetimi Türklüğü red ederek “soyu sopu olmayan cahiller sürüsü” olarak nitelerken ve yine  “Türk saltanatı sona ermiştir” derken Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk ne diyordu?

“Türklük benim en derin güven kaynağım, en zengin övünç kaynağımdır.”

“Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum böyle öleceğim. Türk birliğinin bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım.”

“Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir, Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir.”

“Ne mutlu Türk’üm diyene”

-Devamı haftaya-

12 Nis 2024 - 09:12 Şanliurfa/ Şanliurfa- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfagaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfagaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfagaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfagaste değil haberi geçen ajanstır.

01

Hüseyin Çağlar - Keşke herkes okusa .. Bu konuyu milletimiz tam anlayabilmiş değildir elinize sağlık hocam

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 10:42