Osmanlı Torunu Olmak (5)

Osmanlı dönemindeki ahlaki durum ile yaşam şekline değinmişken şu hususu da belirtmekte fayda var.

-Geçen haftadan devam-

Osmanlı dönemindeki ahlaki durum ile yaşam şekline değinmişken şu hususu da belirtmekte fayda var.

Bilindiği üzere Osmanlı Devleti seferler düzenlediği ülkelerde savaş sonrası ganimet alırdı. Şehir kuşatılıp işgal edilince yağmalar başlardı. Altın gümüş gibi pahalı taşların yanı sıra genç ve güzel kızları oğlanları tutsak yapıp beraberlerinde getirirlerdi. O zamanın yürürlükteki “Pençik yasası” gereği ganimetin “beşte biri” kızlar ve oğlanlar olmak üzere Padişaha ayrılır geri kalanlar da orduda paylaşılırdı.

Padişahın payına düşenlerin içinde genç, güzel ve gösterişli olanlar cariye adı altında Harem dairesine gönderilir geri kalan kadın, kız ve oğlanlar ise esir pazarlarında satılırdı

.

İşte Osmanlı döneminde yaşanan kültür, ahlak ve yaşantıdan kısa bir özet. Bu yapı tam 600 yıl sürmüştür. Kabul etmek gerekir ki Osmanlı döneminde bilhassa sarayda yaşanan ahlaksızlık ve eğlence adı altındaki çirkinlikler ne Türk’ün örf, anane ve töresinde vardır ne de yüce İslam’ın ahlak ve faziletiyle bağdaşır. Deyim yerindeyse Lut kavmini çağrıştırmakta.

Lut Kavmi benzetmemiz abartı sayılmamalıdır. Çünkü her padişahın sayıları 5 ile 27 arasında değişen miktarda eşleri vardı. Mesela;
I.Murat’ın 6 eşi, Yıldırım Beyazıt’ın 11 eşi, Fatih Sultan Mehmet’in 10 eşi, III. Murat’ın 7 eşi,  IV. Mehmet’in 15 eşi, II. Mustafa’nın 9 eşi, III. Ahmet’in 21 eşi, I. Mahmut’un 15 eşi,  I. Abdulhamit’in 16 eşi, III. Selim’in 16 eşi, II. Mahmut’un 18 eşi, Abdulmecit’in 27 eşi, II. Sultan Abdulhamit’in 16 eşi, Vahdettin’in 5 eşi vardı.

Ayrıca eşlerin yanı sıra mahiyetlerinde sayıları yüzlerle ifade edilen cariyeler de vardı. Mesela I. Mahmut’un hareminde 456, Abdulmecit’in hareminde 688, Abdulaziz’in hareminde 809 cariyesi vardı. Bu cariyelerle ne filimler, fırıldaklar dönüyordu. Anlatsak sayfalar yetmez.

Tekrar konumuzun başına dönecek olursak;

Başlangıçta bir Türk beyliği olarak kurulan daha sonra 16. Yüzyıldan itibaren Türklüğünü yitiren Osmanlıda, saray yönetimini ele geçiren devşirmeler boğazda, denize nazır yalılarda zevk ü sefa alemi içinde yaşarken azınlık durumundaki Türkler ancak köylerde boğaz tokluğuna toprakla haşır neşir oluyordu.  

Rahatlıkla diyebiliriz ki Türkler Osmanlı torunu olmaktan çıkmıştır. Gerçek torunlar kavm-i sadıka olan Ermenilerdir. Kavmi necip olan Araplardır. Slavlardır, Rumlardır, Yahudilerdir, Hırvatlardır. Genç Osman’ı öldüren Yeniçerilerdir. Onların kalıntılarıdır.

Bu iddiamızı doğrulamak için son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin’in Mısır’da yayınlanan El Ahram gazetesine verdiği 16 Nisan 1923 tarihli mülakata bakalım.

“Netice-i kelam olarak şurasını beyan ederim ki, hilafet meselesinin halli dini, kavmiyeti, vatanı meşkuk ve mahlut (kuşkulu ve karışık)  askeriden ve sünuf-u saireden (diğer sınıflardan) mürekkep bir şirzime-i kalile (küçük bir azınlık) ile kısmen mükreh ve mücber (korkutulmuş ve zorlanmış) ve kısmen ahvalin ledünni-yatından (iç yüzünden) bi haber olarak mugfel halinde (kandırılmış) bulunan beş altı milyonluk Türk kavminin selahiyeti dahilinde olmayıp, bu üçyüz milyonluk alem-i İslam'ın tamamına taallu edecek bir mesele-i azimedir.”

Günümüz Türkçesiyle demek istiyor ki; “Türkler dini, soyu, sopu, yurdu belirsiz karma karışık bir cahiller sürüsüdür.”

Türkleri ve Türk milletini bu denli insafsızca aşağılayan, hakaret eden birisi bizim atamız, ecdadınız olabilir mi?

-Devamı haftaya-

05 Nis 2024 - 09:43 Şanliurfa/ Şanliurfa- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfagaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfagaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfagaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfagaste değil haberi geçen ajanstır.

01

Hüseyin Çağlar - Vahdettin sevr anlaşmasını imzalıyor emperyalist donanmalar İstanbul limanına demirlemiş 5. Karısına sarayda düğün yapıyor .. bunu anlayamayan sakak dolu ülkemiz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 10:50