Osmanlı Torunu Olmak (3)

Türk düşmanlığı yapan, Türkleri aşağılayan hatta insan yerine dahi koymayan Osmanlı dönemi şairlerin söz, yazı ve şiirlerinden örnekleri çoğaltmak mümkündür. İşin asıl üzücü yanı ise Türklere hakaret eden şair ve yazarlar devrin padişahları tarafından takdir edilerek ödüllendirilmiştir.

-Geçen haftadan devam-

Türk düşmanlığı yapan, Türkleri aşağılayan hatta insan yerine dahi koymayan Osmanlı dönemi şairlerin söz, yazı ve şiirlerinden örnekleri çoğaltmak mümkündür. İşin asıl üzücü yanı ise Türklere hakaret eden şair ve yazarlar devrin padişahları tarafından takdir edilerek ödüllendirilmiştir.

Osmanlı elbette bir Türk devletidir. Lakin devşirmeler ve devşirmelerle ortak ilişkiler içinde bulunan imtiyazlı Ermeni, Rum, Yahudiler ile sarayı ele geçiren ecnebi kadınların doldurduğu harem marifetiyle Türklük unutulmuştur. Yine devşirme ve gayrimüslimlerin yanı sıra saraya nüfus eden Arap ve Acemler de Türkün karşısında yer almıştır. Irk ve kültür çeşitliliği sonucu Türkçenin yerine %50 Arapça, %40 Farsça ve %10 Türkçe karışımı Osmanlıca dili devlet katında geçerli olmuştur.

Zamanla demografik yapısı değişen Osmanlıda hakim konumda olan Arap milliyetçiliği Türk kimliğini ve değerlerini silmiştir. Hatta öyle an gelmiştir ki “Türk” kelimesi kullanılamaz olmuştur. Nitekim hiçbir padişah söz, yazı ve hitabetlerinde “Türk milleti” dememiştir. 

Dilersen biraz da “Atamız” diyerek övündüğümüz Osmanlının saray yaşantısına, ahlaki durumuna bakalım.

Aslında Osmanlıda yaşanan rezaletleri detaylı şekilde anlatmaya insan haya etmekte. Sadece bilgi sahibi olmak açısından birkaç kavrama değinelim.

“İç Oğlanı: Osmanlı döneminde saray erkanının cinsel ilişki için kullandığı sakalı çıkmamış genç çocuklar.
Hiz Oğlanı: Seks işçisidir. Evliya Çelebi de Seyahatname’sinde bahseder.
Şamar Oğlanı: Şehzadelerin hocaları olan Lala’lar derste hata yapan Şehzade’yi dövmek yerine gariban çocukları tokatlarlardı. Bu çocuklara “şamar oğlanı” denirdi.
Oğlan Çekme: Medrese öğrencileri köylerde çocuk kaçırıp uygun bir yere götürüp tecavüz ederlerdi. Buna oğlan çekme deniyor.
Baltayı taşa vurmak: Osmanlı’da Yeniçeriler hoşlandıkları kadın ve oğlanlara balta verirlerdi. Bu balta yakalarında görünecek şekilde işlenirdi. Balta verilen oğlan veya kadın Yeniçerinin malıdır. İlişen olursa baltayı taşa vurmuştur.
Hamam giren terler: İstanbul’daki hamamlara sağlam girip sağlam çıkmak zordur. Tellakların sözüdür.
Külhanbeyi: Hamamların sıcak olan külhanlarında yatan oğlanlara denir.
Civelekler: yeniçerilere hizmet eden sakalı çıkmamış parlak oğlanlar. ( Tarihçi Reşat Ekrem Koçu bir civelek oğlan için yeniçeriler arasında sık sık kavga çıktığını yazar)
Kulağı kesik: Kalender dervişleri kulaklarına küpe takar, başlarını kazıtır, bazıları da penislerine halka takarlardı. Bunlar kadınlarla ilişkiyi yasaklar ve birbirleriyle ilişkiye girerlerdi. Kadınlarla ilişkiye giren derviş yakalanırsa kulağındaki demir küpe sökülür ve kulağı kesik kalırdı. “Eski kulağı kesiklerden” deyimi buradan gelir.
Civan: Taze oğlan
Mahbubperest: Erkek düşkünü oğlancı
Götlekler: Padişahla bir olan oğlanlar sakalı çıkınca odasından çıkarılırdı. İçlerinde zeki olanlar devlet kademelerinde görevlendirilirdi. Anadolu Türkleri bunlara “Götlek” derdi. Bu sınıftakilere kız alıp verilmezdi.”

-Devamı haftaya-

22 Mar 2024 - 10:22 Şanliurfa/ Şanliurfa- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfagaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfagaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfagaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfagaste değil haberi geçen ajanstır.