Namaz mı Ahlak mı? -1-

Bir dost meclisindeyiz. Sohbetin en koyu yerinde arkadaşın birisi ortaya bir fikir attı; “Önce namaz mı ahlak mı?” Soru karşısında bocalamadık desek...

Bir dost meclisindeyiz. Sohbetin en koyu yerinde arkadaşın birisi ortaya bir fikir attı;

“Önce namaz mı ahlak mı?”

Soru karşısında bocalamadık desek yalan olur. Arkadaşlar kendi görüşlerini belirtirken lise yıllarındaki münazara günleri aklıma geldi. “Bir ülkenin kalkınması için tarım mı yoksa sanayi mi önemlidir?”

Tabii münazarada önemli olan savunma gücü ve iknadır. Lakin karşılaştığımız soru çok ciddi ve önemliydi. Çünkü biliyoruz ki namaz da ahlak da her Müslüman için şarttır. Birbirini tamamlayan bir bütünün parçaları gibidir.

Gecenin geç vakti olmuştu. Bir sonuca varamadan dağıldık. Eve geldiğimde daha sakin kafa ile düşünmeye başladım. Gerçi İmam Hatipli veya ilahiyatçı değildim ama yine de klasik bilgilerime güvenerek acizane fikir yürütmeye çalıştım.

Kur’anın ilk emri “oku” dur.

Öyleyse İslam dini öğrenmeye ve öğretmeye büyük önem vermektedir. Okuyacağız, ilim sahibi olacağız.

“Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” (Zümer; 9) ayetinin ruhuna uygun hareketle hem okuyacağız hem yazacağız. Müspet ve dini bilgileri yeryüzünü, gökyüzünü, yaratılış gayesini, tarihi, geçmişi araştıracağız, öğreneceğiz. Varlıklar üzerinde düşüneceğiz, akıl yürüteceğiz, tefekkür edeceğiz.  

“De ki; Rabbim ilmimi arttır.” Ta-Ha; 114) Ne kadar dikkate şayandır ki yüce Allah peygambere ilmin dışında başka bir şeyi kendisine artması için dua etmesini emretmemiştir.

Ve yine;

“Bilmiyorsanız ilim ehline, alimlere sorun” (Embiya;7)

“Allah iman edenleri yüceltir. Kendilerine ilim verilmiş müminleri ise (cennete) kat kat derecelerle yüceltir.” (Mücadele;11)

Verdiğimiz ayetlerden anlaşıldığı üzere ilme büyük önem verilmekte, ilmin bitmek tükenmek bilmeyen bir hazine olduğu vurgulanmakta.

İlimle ilgili pek çok ayetlerin yanı sıra yüzlerce hadis de vardır.

“İlim öğrenmek kadın erkek her Müslümana farzdır.” (İbn Mace, Beyheki)

“Beşikten mezara kadar ilim öğrenmeye çalışınız.” (Şir’a)

“İlim yolunu tutana Allah cennet yolunu açar” (Tırmizi)

“İlim müminin yitik malıdır” (İbni Asakir, Askeri)

“İlim Çin’de de olsa alın öğrenin” (Beyheki)

“Dünyayı isteyen ilme sarılsın, ahreti isteyen ilme sarılsın; hem dünyayı hem ahreti isteyen ilme sarılsın” (Tırmizi)

“Bir saat ilim öğrenmek veya öğretmek sabaha kadar yapılacak ibadetten daha sevaptır.” (Deylemi)

Görüldüğü üzere ilim dinden ayrı değildir. İslamiyet hem akli hem de nakli ilimlere önem vermekte öğrenmeyi emretmektedir.

-Devamı var-

26 Oca 2024 - 09:34 Şanliurfa/ Şanliurfa- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfagaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfagaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfagaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfagaste değil haberi geçen ajanstır.