Başkan Gündoğdu : Sağlıkta Şiddeti Önlenmesi İçin Vatandaşlardan Destek İstiyor

Hürriyetçi Sağlık Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Gündoğdu gün geçtikçe artan sağlıkta şiddetin önlenmesi amacıyla alınan önlemlerin yetersiz olduğunu, öncelikle vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ve sağlık okuryazarlığının artırılması gerektiğini ileri sürdü. Sendika İl başkanının yaptığı basın açıklamasında önemli hususlara vurgu yapıldı.

Hürriyetçi Sağlık Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Gündoğdu gün geçtikçe artan sağlıkta şiddetin önlenmesi amacıyla alınan önlemlerin yetersiz olduğunu, öncelikle vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ve sağlık okuryazarlığının artırılması gerektiğini ileri sürdü. Sendika İl başkanının yaptığı basın açıklamasında önemli hususlara vurgu yapıldı.

Kuşkusuz sağlık bakanlığı şiddetin önlenmesi amacıyla bir takım çabalar göstermektedir. Ancak, yapılan yasal düzenlemeler ve alınan önlemler ne yazık ki, sağlıkta şiddeti ortadan kaldıramamıştır. Neredeyse her gün farklı illerden şiddet haberleri ile karşılaşıyoruz. Şiddet eylemini gerçekleştiren vatandaşa uygulanan yaptırımların ve alınan önlemlerin caydırıcı olduğunu düşünmüyoruz.  Daha akılcı ve daha kalıcı fiziki, idari ve hukuki tedbirlere ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha ve inşallah son kez söylemek istiyoruz. Sağlık bakanlığı yasal düzenlemelerin yanı sıra alınması gereken idari ve fiziki tedbirleri alma ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlama konusunda malesef duyarsızlığını sürdürmektedir. Sosyal tarafların bu yöndeki ısrarlı taleplerini de görmezden gelmektedir. Adeta bildiğini okumaya devam etmektedir.

HASTANELER YOL GEÇEN HANINA DÖNDÜ

Herkesin malumu olduğu üzere, hiç bir kıstlama olmaksızın herkesin rahatlıkla girebildiği hastaneler, üzülerek ifade ediyorum ki, yol geçen hanına dönmüştür.  Sağlık çalışanı ile sosyal hayatta husumeti olanlar dahi eylemlerini hastanede gerçekleştirmeyi kendileri açısından daha güvenli görmektedir. Her türlü silah ve yaralayıcı aletlerle kolaylıkla hastanelere girilebilmektedir. Onlarca güvenlik personeli ile de hastanelerin güvenliği sağlanamamaktadır. Sağlık bakanlığının  hasta memnuniyetini artırmak için, sağlık çalışanlarının vatandaşın şiddetine maruz kalma endişesi taşımalarına göz yumduğunu düşünmüyor değiliz.

SİSTEM HASTALARI ŞİDDETE ZORLAMAKTADIR

Günlük hasta sayısının fazlalılığı nedeniyle kısa süreli muayeneye zorlanan hekimlerden beklenen ilgiyi göremeyen hasta ve yakınları, randevu sorunu yaşayanlar, uzun kuyruklarda psikolojisi bozulanlar, acil servislerde öncelik bekleyenler, sağlık bakım hizmetlerinden memnun olmayanlar, sağlık okuryazarlığı ve eğitim düzeyi düşük olan hasta ve yakınlarının yaşadığı sorunlar nedeniyle sağlık çalışanlarını sorumlu tutmaktadır. Oysa, bütün bu sorunlar, hastaneleri ticarethaneye, hastaları da müşteriye dönüştüren sağlık sisteminden kaynaklandığını artık her vatandaşımız tarafından kabul edilmeli ve ellerini sağlık çalışanlarından çekmelidir. Öte yandan, yöneticilerin ve  siyasetçi gibi bazı çevrelerin söylemleri, sağlık çalışanlarının vatandaşın nezdinde itibarsızlaştırılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımızın sağlık çalışanlarının mesleğine ve emeğine olan saygısı ve itibarı gün geçtikçe azalmaktadır.

SAĞLIKTA ŞİDDET TERÖR EYLEMİDİR

Gelinen noktada sağlık çalışanlarına korku salma ve yıldırma hedefiyle şiddet uygulandığını gözlemliyoruz. Şu veya bu sebeple sağlık çalışanlarının görevleri başında süreklilik arzedecek ve yaygın bir şekilde şiddete maruz kalmaları veya şiddete maruz kalma endişesini taşımaları ciddi güvenlik tehditidir. Bu itibarla, kamu hizmetini engelleyecek, kamu malına zarar verecek, sağlık çalışanlarının itibarını zedeleyecek ve güvenliğini tehdit edecek şekilde uygulanan şiddet vakaları terör eylemi kapsamında değerlendirilmelidir. 

03 Eki 2023 - 11:09 Şanliurfa/ Şanliurfa- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfagaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfagaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfagaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfagaste değil haberi geçen ajanstır.